Havadan Görüntüleme

Ülkemizde ve Dünyada son yıllarda yaygın olarak gelişen ve sürekli yenileşen havadan görüntüleme teknikleri oldukça yaygınlaşmıştır. Havadan çekim adı altında bir meslek olan ve herhangi bir yerin havadan çekilmesi için drone sayesinde video ile çekilen cihazlar sayesinde gerçekleştirilir. Reklam ve tanıtım gibi pek çok videolarda ağırlıklı olarak havadan görüntüleme tekniklerini görebilirsiniz. Örnek olarak verilirse eğer bir belediyeye ait olan parkın reklamını yapma veya da tanıtım hakkında bilgi verme amaçlı drone sayesinde havadan çekimini sağlayıp bu gibi görüntüleri gösterebilirsiniz, videosunu çekebilirsiniz, video çekerken konuşup etrafı tanıtabilirsiniz. Kısaca oldukça fayda sağlayan ve insanlar için kolay olan bir sistemdir. Bir yeri tanıtmak için oldukça faydası vardır.

Reklam konusunda hizmet veren pek çok firma havadan görüntüleme sistemleri hakkında bilgi vermektedirler. Bu görüntüler estetik ve kalite açısından oldukça önemlidir çünkü hem yerin daha detayını göstermek için farklı türden açılarda çekilir ve hem de montajlı görüntüler sayesinde daha güzel gözükmesi gibi bir estetik sağlayabilir. Çekilecek yerler hakkında bilgiler verilir. Örneğin Ankara hakkında bilgiler vermek için bunu drone ile sağlayabilirsiniz. “Ankara’nın neleri meşhurdur, parkları nasıldır, hangi yiyecekleri güzeldir?” gibi sorular ile Ankara hakkında detaylı bilgiler verebilirsiniz. Örnek olarak Ankara dedik fakat başka şehirleri de örnek olarak drone sayesinde gezebilirsiniz.

Drone havadan çekim sağlayan ve görüntüleyerek çeşitli yerlerin reklamını ya da tanıtımını yapan bir çeşit cihazdır. Drone ile beraber cihazın altına kamera koyarak kamera taşıyıcıları sayesinde kamerayı bağlayıp hava aracılığı ile titreşimsiz bir şekilde görüntü aramaya yarayan cihazdır. Dronelar iki kişi tarafından kullanılan bir drone operatörü, bir kamera operatörü sayesinde kullanılır. Yani drone kiraladığınız zaman iki operatör hizmetini sizlere sağlar. Havadan görüntülemenin sağladığı şeylere örnek olarak verilirse; tanıtım filmi, dizi çekimleri, canlı yayın yapma, video ve klip çekimleri, reklam filmleri ve tanıtım filmleri, sinema filmleri gibi konularda kullanabilirsiniz. Eğer bir yazarsanız ve kitabınızın tanıtımını yapmak istiyorsanız kitabınız hakkında bile bir drone kullanıp bilgiler verebilirsiniz.